G.S.pl

Rozsądne gospodarowanie zasobami
Kupno auta bez ubezpieczenia

Jeśli nie chcesz, nie musisz ubezpieczać samochodu, z tym że… zapomnij wówczas o jeżdżeniu autem. Mówiąc wprost: każdy samochód, który ma aktualnie lub w przyszłości poruszać się po polskich drogach powinien mieć opłaconą polisę OC. Taką polisę wykupuje właściciel auta, a jeśli tego nie zrobi, jeżdżenie autem jest niezgodne z przepisami. Konieczność opłacania OC dotyczy każdego zarejestrowanego samochodu.

Oznacza to więc również tyle, że nawet jeśli Twoje auto stoi w garażu przez cały rok, i tak musisz zapłacić ubezpieczenie. A jeśli tego nie zrobisz, będzie trzeba nadrobić stratę w przyszłości. A co jeśli kupujesz samochód z drugiej ręki? W takim wypadku możesz przejąć również ubezpieczenie. Jeśli jednak OC nie było opłacone, będziesz musiał samemu wykupić nową polisę.

Co ważne, zmiana właściciela auta z reguły anuluje automatyczne przedłużanie polisy. Oznacza to, że jeśli przejąłeś samochód z polisą musisz pamiętać, że nie zostanie ona automatycznie przedłużona, a więc po zakończeniu okresu obowiązywania umowy będzie trzeba zgłosić się do dowolnego towarzystwa ubezpieczeniowego, by podpisać nową umowę. Co ważne, po okresie obowiązywania umowy możesz wybrać taką firmę ubezpieczeniową, która zaoferuje Ci najlepszą ofertę – nie musisz kupować polisy w tym samym towarzystwie, w którym auto było ubezpieczone do tej pory. Jako nowy właściciel możesz wykupić polisę z automatycznym przedłużeniem.

Przy wybieraniu oferty pamiętaj, że umowa OC we wszystkich towarzystwach musi zawierać te same warunki ubezpieczenia. Ważniejsza jest więc cena i ewentualne dodatkowe pakiety.