G.S.pl

Rozsądne gospodarowanie zasobami
Naprawa samochodu z OC

Każdy kierowca wie, że trzeba opłacać składki OC, aby jeździć po drogach publicznych. Ubezpieczenie jest obowiązkowe i nie ma tu żadnych wyjątków.

Czy jednak wiesz po co dokładnie płacisz składki? Oczywiście jednym powodem jest to, by nie zapłacić mandatu w razie kontroli. Jednak jeśli chodzi o sam mechanizm ubezpieczeń, OC jest płacone po to, by w razie wypadku Twój ubezpieczyciel mógł pokryć wyrządzone przez Ciebie szkody.

Dzięki temu zarówno osoba poszkodowana, jak i Ty sam jesteście bezpieczniejsi. Poszkodowany dostanie pieniądze, ale Ty nie będziesz musiał sięgać do własnej kieszeni, aby pokryć straty.

To właśnie dlatego płacenie OC jest tak ważne. Wyobraź sobie, że bez zapłaconej składki uderzysz w luksusowe auto lub wjedziesz na czyjąś posesję i uszkodzisz strukturę budynku.

Koszty naprawy czy remontu musiałbyś pokryć samodzielnie – o ile nie jesteś zamożny, łatwo w ten sposób o finansowy ciężar na całe życie. To samo dotyczy uszczerbku na zdrowiu.

Oczywiście największą tragedię przeżywa osoba, która trwałe straciła zdrowie, jednak nieubezpieczony kierowca będzie zobowiązany do wypłacania jest regularnego odszkodowania. A czy możliwe jest pokrycie własnych szkód w ze swojej policy OC? Niestety nie ma takiej możliwości, jednak od 2015 roku wszystkie zakłady ubezpieczeń wprowadziły tak zwaną likwidację bezpośrednią.

Oznacza to, że w razie wypadku, gdy zostaniesz poszkodowany, możesz się zgłosić po odszkodowanie do własnego ubezpieczyciela a nie do firmy, która ubezpieczenia sprawcę zdarzenia.