G.S.pl

Rozsądne gospodarowanie zasobami
Jak zacząć przygodę z bieganiem? Potrzebne akcesoria sportowe

Od lat coraz więcej osób podejmuje różnego rodzaju aktywność fizyczną, przede wszystkim ze względów na chęć poprawy swojego trybu życia. Jednym z najczęściej wybieranych sportów jest bieganie, które niezmiennie cieszy się ogromną popularnością. Początki bywają jednak trudne, a wiele osób nie do końca wie, jak zacząć swoją przygodę z bieganiem – przez to bardzo szybko się potem zniechęcają i porzucają tę aktywność. Tymczasem jednym z najważniejszych aspektów jest właściwe przygotowanie się do uprawiania tej dyscypliny – także pod względem wyposażenia i akcesoriów, które mogą się nam przydać. Z pewnością największe znaczenie ma odpowiednie obuwie, lecz nie każdy początkujący wie, jakie buty będą dobre do biegania oraz na co tak właściwie zwrócić uwagę przy wyborze.

Trzeba przy tym pamiętać, że nasza wygoda oraz bezpieczeństwo to w przypadku butów priorytet. Koniecznie należy więc postawić na takie obuwie, które będzie do nas dobrze dopasowane. Sporo zależy od tego, gdzie i po jakich nawierzchniach zamierzamy biegać – jeżeli mają być to treningi biegowe po chodniku czy asfalcie (czyli ogółem na twardych nawierzchniach) to poleca się przede wszystkim buty o niewielkiej wadze, które cechuje dobra elastyczność. Z kolei buty trailowe sprawdzą się wśród tych biegaczy, którzy planują nieco bardziej ekstremalne bieganie – po błocie, kamieniach czy piasku. Wszelkie wątpliwości warto rozwiać poprzez udanie się do sklepu sportowego i rozmowę z profesjonalnym sprzedawcą, który z pewnością poradzi nam, jak wybrać obuwie sportowe dla nas.

Jakie akcesoria sportowe do biegania?

Odpowiednie obuwie to bardzo ważna rzecz, podobnie zresztą jak odzież, która powinna być dopasowana do panującej na zewnątrz aury. Dobrym pomysłem jest odzież termoaktywna, która nie tylko pozwala nam zachować optymalną temperaturę naszego ciała, ale też potrafi bardzo skutecznie odprowadzać wilgoć na zewnątrz. Nie zapominajmy przy tym, że odzież do biegania powinna być również wygodna i nie ograniczać naszych ruchów. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać przygotowując się do biegania? Dobrze jest mieć ze sobą bidon, który możemy umieścić na przykład w wygodnym pasie biegowym – jest to dużo lepsze rozwiązanie niż butelka z wodą trzymana w ręku. Wiele osób decyduje się również na zakup opasek, czyli popularnych frotek, które posłużą nam przede wszystkim do tego, aby otrzeć pot z czoła.

Taka opaska powinna być miękka i wygodna, a do tego nie może zbyt mocno uciskać naszej skóry. Dzięki niej nie musimy przerywać biegu i zabierać ze sobą ręcznika. Prócz tego, inne ciekawe akcesoria do biegania to:

  • smartwatche,
  • słuchawki do biegania,
  • lampki i odblaski,
  • stabilizatory.

Wybór konkretnych akcesoriów zależy od nas samych – każdy ma swoje własne upodobania i zwyczaje, natomiast warto najpierw zobaczyć, jak idzie nam bieganie, czego nam brakuje, a co być może nas rozprasza. Po kilku treningach z pewnością sami będziemy dobrze wiedzieli, jakie akcesoria sportowe do biegania zabierać ze sobą, a które rzeczy niekoniecznie są nam potrzebne.