G.S.pl

Rozsądne gospodarowanie zasobami
Odzież BHP – o tym nie możesz zapomnieć!

Nie ma żadnych wątpliwości, że bezpieczeństwo w pracy to jeden z najważniejszych elementów, o jakie musi zadbać każdy przedsiębiorca. Wymagają tego przede wszystkim przepisy, ale jest to także po prostu swego rodzaju ludzka rzecz – musimy wszak pokazać pracownikom, że dbamy o nich i zależy nam na ich zdrowiu. Możemy to osiągnąć właśnie poprzez inwestycje w odpowiedni sprzęt ochronny, który wynika ze specyfiki konkretnego miejsca pracy. W ten sposób pracownik będzie nie tylko bezpieczny, ale też będzie czuł się otoczony opieką przez pracodawcę, co z pewnością może tylko pozytywnie wpłynąć na jego wydajność i efektywność. Dodatkowo, w wielu zawodach to właśnie właściwa odzież BHP czy obuwie stanowią kluczowy element, który nie tylko ułatwia, ale wręcz umożliwia właściwe wykonywanie swoich obowiązków pracowniczych. Nic więc dziwnego, że każdy przedsiębiorca powinien zadbać o swojego pracownika i przygotować go do wykonywania zawodu.

Dotyczy to wielu różnych branży i jest podstawą przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy. I tak, odzież BHP to z pewnością nieodłączny element wyposażenia robotników budowlanych, osób pracujących w laboratoriach czy mających kontakt z żywnością. Jakie artykuły i akcesoria BHP powinien więc zapewnić pracodawca? To już zależy od rodzaju wykonywanej pracy, natomiast wśród najbardziej popularnych akcesoriów mamy te związane z:

  • ochroną głowy (na przykład kaski, czapki),
  • ochroną dróg oddechowych (na przykład maski),
  • ochroną uszu (na przykład nauszniki),
  • ochroną oczu (na przykład gogle, okulary ochronne),
  • ochroną kończyn dolnych i górnych.

Ostateczny wybór zależy od tego, czym konkretnie zajmuje się dany pracownik i czy na jego stanowisku pracy rzeczywiście należy zapewnić właściwe warunki, inwestując w konkretną odzież BHP. Warto przy tym pamiętać, że wybrane akcesoria powinny być wysokiej jakości. Bezpieczeństwo to coś, na czym nie powinno się w żaden sposób oszczędzać – tym bardziej, jeśli odzież ochronna czy robocza ma stanowić zabezpieczenie zdrowia i życia pracowników. Np. odzież ostrzegawcza potrafi uratować życie.

Jak wybrać dobrą odzież BHP?

Dobra odzież ochronna to taka, która zapewnia zarówno bezpieczeństwo, jak i wygodę. Powinna być ona więc dobrze dopasowana do pracownika, przede wszystkim pod względem rozmiaru. Dotyczy to w zasadzie wszystkich akcesoriów, w tym także ubrań i obuwia. Zbyt duże bądź zbyt małe artykuły BHP mogą nie tylko nie spełniać swojej roli, lecz także przeszkadzać w prawidłowym wykonaniu obowiązków wynikających z pracy na danym stanowisku. Warto zdawać sobie sprawę, że pracodawca ma nie tylko obowiązek zapewnienia odzieży ochronnej, lecz także musi w odpowiedni sposób się nią zająć – konserwować, czyścić i kontrolować jej stan, sprawdzając przy tym, czy nadal posiada one swoje właściwości ochronne oraz użytkowe. Jednocześnie pracownik musi zdawać sobie sprawę z tego, że odzież BHP wydana przez pracodawcę nie stanowi jego własności, lecz pomimo tego powinien dbać o ubrania czy obuwie, by mogły mu służyć jak najdłużej.

www.mjm.pl