G.S.pl

Rozsądne gospodarowanie zasobami
Dla kogo i jaka odzież BHP?

Podejmując konkretne stanowisko pracy bardzo często musimy mieć do dyspozycji nie tylko narzędzia czy specjalistyczny sprzęt, lecz także obuwie robocze bądź ochronne. Dotyczy to wielu różnych profesji, gdzie ubrania ochronne są wręcz kluczowym elementem, przede wszystkim dla zdrowia pracownika. To właśnie dlatego każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić odzież BHP wszędzie tam, gdzie pracownik nie może korzystać z odzieży własnej (ze względu na ryzyko zabrudzenia bądź zniszczenia) lub też gdzie istnieją pewne wymagania sanitarne, technologiczne bądź związane właśnie z bezpieczeństwem i higieną pracy. Jakie są to grupy zawodów? Wyróżniamy kilka takich typów:

  • zawody narażone na uszkodzenia mechaniczne – będą to osoby pracujące na przykład na budowie, które muszą chronić między innymi swoją głowę,
  • zawody narażone na kontakt z niebezpiecznymi substancjami – będą to osoby pracujące na przykład w laboratoriach, które muszą chronić między innymi swoje drogi oddechowe,
  • zawody zajmujące się produkcją i wytwarzaniem żywności – będą to osoby pracujące na przykład w piekarni, które muszą zachować odpowiednie zasady higieny pracy w kontakcie z żywnością.

Oczywiście są to tylko pewne przykłady, gdyż tych profesji, które wymagają właściwego sprzętu oraz odzieży ochronnej bądź roboczej jest znacznie więcej.

W wielu przypadkach to właśnie ta odzież BHP jest kluczowym elementem wyposażenia, dlatego też każdy pracodawca ma obowiązek zadbać o to, by pracownicy byli odpowiednio przygotowani do wykonywania swoich obowiązków. Pracownik może nawet odmówić pracy, jeśli warunki na jego stanowisku nie są odpowiednie i podjęcie pracy bez właściwego przygotowania może skutkować uszczerbkiem na zdrowiu bądź zagrożeniem dla życia.

Jaka odzież ochronna i robocza dla pracowników?

Wybór odzieży (w tym także obuwia) zależy przede wszystkim od tego, czym zajmuje się dany pracownik na swoim stanowisku. Jeśli jest w którejś z powyższych kategorii to na pewno będzie potrzebował odpowiedniego ubrania czy specjalistycznego sprzętu ochronnego. Prócz tego, w wielu przypadkach warto zabezpieczyć pracowników nawet w sytuacji, kiedy wydaje się, że ich profil pracy wcale tego nie wymaga – dotyczy to na przykład ochrony rąk, którą można osiągnąć za sprawą dobrej jakości rękawic. rękawice robocze to podstawa, więc polecam je zakupić.

Niekiedy rękawice te mają też kluczowy wpływ na samą efektywność wykonywanych obowiązków. Tak jest zresztą w przypadku wielu różnych sprzętów ochronnych. Z jednej strony mają one bowiem zapewniać bezpieczeństwo pracownikom, ale z drugiej strony podnoszą w ten sposób także wydajność pracy, wpływając na komfort na danym stanowisku. To ma często niebagatelne znaczenie dla samego pracownika, który nie musi się martwić o nic innego i może w pełni skupić się na jak najlepszym wykonywaniu swoich obowiązków. Głównie z tego powodu warto zadbać o dobrej jakości odzież, obuwie czy sprzęt ochronny i pokazać naszym pracownikom, że dbamy o ich zdrowie i że zależy nam na tym, aby czuli się (i rzeczywiście byli) w stu procentach bezpieczni w pracy.