G.S.pl

Rozsądne gospodarowanie zasobami
Kto powinien stosować odzież BHP?

Jest jedna rzecz, o której nie może zapomnieć żaden pracodawca. To bezpieczeństwo osób wykonujących obowiązki na konkretnych stanowiskach. Oczywiście nie wszystkie profesje wymagają specjalistycznego zabezpieczenia w postaci sprzętu ochronnego. Jednak w przypadku niektórych zawodów bardzo ciężko jest sobie wyobrazić wykonywanie pracy bez tego typu artykułów BHP. Jednym z bardzo ważnych elementów jest odzież ochronna, w skład której wchodzi wiele różnych elementów. Spełniają one bardzo ważne zadanie i mogą chronić wiele różnych części ciała pracownika, oczywiście w zależności od profilu jego stanowiska pracy.

Warto więc zastanowić się nad tym, kto tak w zasadzie powinien stosować odzież BHP. Nie każdy zdaje sobie bowiem sprawę z tego, w jak wielu zawodach jest ona wymagana. 1. Strażacy. Na co dzień walczą z ogniem, więc to jasne, że muszą być wyposażeni w odpowiednią odzież, która zabezpieczy ich przed działaniem bardzo wysokich temperatur. W ich przypadku ochrona dotyczy nie tylko głowy, ale też układu oddechowego oraz kończyn dolnych i górnych.

2. Osoby pracujące z żywnością. W tym przypadku wymagana jest odzież ochronna związana z higieną pracy. Produkcja żywności wymaga tego, aby pracownicy mieli na sobie odpowiednią odzież. 3. Laboranci i osoby narażone na kontakt z niebezpiecznymi substancjami.

Właściwe ubrania czy rękawice są tutaj kluczowe, gdyż bardzo często obcuje się z różnymi niebezpiecznymi dla ciała człowieka substancjami, które mogą wyrządzić ludziom sporą krzywdę. Ważna jest także ochrona dróg oddechowych. 4. Pracownicy budowlani. Kask to pewna podstawa, natomiast pracujący na budowie muszą wyposażyć się także w szereg innych akcesoriów BHP, w zależności od konkretnego stanowiska. Praca z młotem pneumatycznym będzie na przykład wymagać ochrony uszu, a więc specjalnych nauszników.

Kiedy indziej konieczne będą ochronne gogle czy maska, która będzie stanowić zabezpieczenie dróg oddechowych. W wielu przypadkach niezwykle duże znaczenie ma także specjalistyczne obuwie. Oczywiście tych profesji jest znacznie więcej – pracodawca ma zresztą obowiązek zapewnić pracownikom odzież i obuwie robocze także wtedy, kiedy ich własna odzież może po prostu ulec zniszczeniu bądź zabrudzeniu w ramach wykonywanych obowiązków. Bardzo często odzież BHP wymagana jest również ze względów i wymagań technologicznych oraz sanitarnych. Co więcej, jeśli pracownikowi nie zostaną zapewnione odpowiednie warunki pracy, może on wręcz odmówić wykonywania swoich obowiązków. Z tego też powodu koniecznie należy zadbać o właściwą odzież czy obuwie ochronne. Podstawą takiej odzieży są kurtki robocze.

Ważne jest, by sprzęt roboczy był wygodny, bezpieczny i funkcjonalny. Tylko wtedy rzeczywiście będzie spełniał swoje zadanie – z jednej strony zapewniając pracownikowi bezpieczeństwo, a z drugiej strony także wygodną i efektywną pracę. Nie wolno o tym zapominać, dlatego warto zaangażować samych pracowników w proces wyboru artykułów BHP, aby wszyscy byli zadowoleni i mogli bezpiecznie oraz wydajnie wykonywać swoje obowiązki.