G.S.pl

Rozsądne gospodarowanie zasobami
Co zrobić po wypadku samochodowym?

Nawet jeżeli jeździmy ostrożnie i jesteśmy skupieni na tym, co dzieje się na drodze, to nie musi to oznaczać, że nie będziemy brać udziału w kolizji drogowej czy wypadku. Nie koniecznie musimy być sprawcami takiego zdarzenia, bo możemy być osobą poszkodowaną. Nie mniej, warto wiedzieć co zrobić w takiej sytuacji, tak aby mieć pewność, że niczego ważnego nie pominiemy i będziemy mogli liczyć na wypłatę odszkodowania, które pomoże nam usunąć szkody spowodowane danym zdarzeniem.

Wypadek czy kolizja drogowa?

Wbrew pozorom bardzo ważna jest tutaj odpowiedź na to, czy braliśmy udział w kolizji drogowej czy jednak w wypadku. Jeżeli była to kolizja, uszkodzony został tylko samochód, nikomu z uczestników takiego zdarzenia nic się nie stało, to możemy spokojnie próbować rozwiązać dany problem polubownie.

Spisujemy wówczas odpowiednie oświadczenie, wymieniamy się numerami polisy i nazwą towarzystwa ubezpieczeniowego, a następnie jeśli stan pojazdów nam na to pozwala, bez problemów możemy się oddalić z miejsca zdarzenia. Jeśli jednak był to wypadek, w którym któryś z uczestników ucierpiał i konieczna była pomoc pogotowia, to niezbędne będzie wezwanie policji. Oni przyjadą, wysłuchają co się wydarzyło, sprawdzą wszystkie ślady jakie się pojawiły w wyniku tej sytuacji i po ich przeanalizowaniu określą, kto jest sprawcą, a kto osobą poszkodowaną. Co więcej, policja przygotuje notatkę z takiego zdarzenia, która tak naprawdę będzie bardzo ważna.

Co dalej?

Jeżeli była to kolizja, to po powrocie do domu na spokojnie będziemy mogli się skontaktować z naszym towarzystwem ubezpieczeniowym i przedstawić mu sytuację.

Opisać zdarzenie, podać wszystkie niezbędne szczegóły, przesłać również dane ubezpieczenia sprawcy, tak aby właśnie z jego OC mogły być pokryte szkody. Zgłoszenia możemy dokonać osobiście, telefonicznie albo przez stronę internetową czy to poprzez czat czy odpowiedni formularz zgłoszeniowy. Jeżeli doszło do wypadku, to warto taką szkodę zgłosić od razu, a na miejscu wypadku zrobić jeszcze zdjęcia, tak aby mieć jak najwięcej dowodów dla ubezpieczyciela. Co więcej, tutaj nie możemy zapomnieć o dostarczeniu notatki od policjantów, bo ona również będzie niezwykle ważnym dowodem w sprawie. Kiedy już dokonaliśmy takiego zgłoszenia, nie pozostanie nam nic innego, jak spokojnie czekać aż ubezpieczyciel rozpatrzy nasze zgłoszenie i podejmie decyzję o wypłaceniu odszkodowania.

Oczywiście podczas podpisywania odpowiedniej umowy powinniśmy dokładnie zapoznać się z jej warunkami, tak abyśmy wiedzieli, nie tylko kiedy takie ubezpieczenie zostanie wypłacone, ale też kiedy kwota wypłaty może być mniejsza albo może nie być w ogóle wypłacona.