G.S.pl

Rozsądne gospodarowanie zasobami
Dlaczego odzież BHP jest tak ważna?

Zapewnienie odpowiednich warunków pracy jest jednym z najważniejszych zadań każdego pracodawcy. Tymczasem nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego jak ważna i istotna jest odzież robocza, czyli różnego rodzaju artykuły BHP. Jak się okazuje, to właśnie odzież BHP jest często najważniejszym zabezpieczeniem pracownika przed uszkodzeniem ciała, a w wielu innych sytuacjach podnosi ona również ogólną efektywność podejmowanych obowiązków. Sama odzież musi być stosowana wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko dla zdrowia pracownika, a więc jeśli pracownik jest narażony między innymi na działanie wysokich (bądź niskich) temperatur, kontakt z różnego rodzaju niebezpiecznymi substancjami oraz na uszkodzenia mechaniczne.

Warto więc zadbać o właściwą odzież roboczą dla pracowników. Przy wykonaniu wielu profesji taka odzież jest wręcz niezbędna – wszak trudno sobie wyobrazić, by strażak mógł jechać do akcji bez odpowiedniego stroju, który ochroni go przed działaniem bardzo wysokich temperatur. Tego typu ubrania nie tylko muszą gwarantować bezpieczeństwo, lecz również powinny być wygodne w noszeniu. Nie mogą one przecież ograniczać pracownika, gdyż może to bardzo negatywnie wpłynąć na wykonywane przez niego obowiązki.

W związku z tym, bardzo ważne jest, by odzież BHP była w odpowiedni sposób dopasowana do indywidualnych potrzeb oraz wymagań każdego pracownika. Ubrania czy akcesoria nie mogą być ani za duże, ani za małe. Zakupując odzież należy więc wszystko uprzednio skonsultować z osobami, które będą z tych akcesoriów BHP korzystać.

Kto powinien pamiętać o odzieży BHP?

Istnieje wiele zawodów, które wymagają wręcz odpowiedniego zabezpieczenia w postaci odzieży ochronnej bądź roboczej.

O ubraniach BHP powinni więc pamiętać na przykład:

  • piekarze,
  • pracownicy budowlani,
  • osoby pracujące w laboratorium,
  • strażacy,
  • pszczelarze.

Ogółem rzecz biorąc, można wyróżnić kilka najważniejszych rodzajów wykonywanych profesji, gdzie właściwa odzież jest w zasadzie podstawą. Przede wszystkim mowa tutaj o osobach, które na co dzień mają kontakt z różnego rodzaju niebezpiecznymi substancjami – w tym wypadku koniecznością będą na przykład maski czy gogle ochronne. Dodatkowo, odzież BHP to także pewna podstawa dla wszystkich tych osób, które działają przy wytwarzaniu żywności – tutaj mowa przede wszystkim o higienie pracy.

O zabezpieczeniu ciała przed uszkodzeniami mechanicznymi muszą pamiętać także pracownicy budowy, dla których podstawowym wyposażeniem są między innymi kaski ochronne czy specjalne rękawice. Jak więc widać, odzież BHP to niezwykle ważne zagadnienie. Każdy pracodawca powinien mieć na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo swoich pracowników, dlatego też właściwe ubrania robocze czy ochronne to podstawa. Kaski, maski, gogle, ale też buty, rękawice, jak i bluzy, ogrodniczki oraz spodnie. A także kurtki robocze.

Warto zadbać o te elementy garderoby, tym bardziej, że w wielu sytuacjach to właśnie tego typu sprzęt ochronny może okazać się kluczowy i nie tylko uchronić pracownika przed uszczerbkiem na zdrowiu, lecz niekiedy także ochronić jego życie.