G.S.pl

Rozsądne gospodarowanie zasobami
Wykluczenia przy wypłacie odszkodowania

Jeżeli planujemy wykupić ubezpieczenie, nie ważne czy to samochodu, mieszkania, własnej osoby czy któregoś członka rodziny, musimy na początek sprawdzić, na co powinniśmy tutaj uważać. Tym bardziej, że taka umowa ubezpieczenia napisana jest trudnym językiem, a to oznacza, że nie od razu musimy wszystko zrozumieć. Dlatego też, warto sobie zdawać sprawę z tego, że możemy uzyskać nie tylko listę tych sytuacji od których możemy się ubezpieczyć, ale również listę sytuacji, które spowodują, że tego ubezpieczenia nie otrzymamy albo będzie ono znacznie niższe niż początkowo sądziliśmy.

Kiedy mogą odmówić?

Im dokładniej zapoznamy się z taką umową ubezpieczenia, tym większa będzie szansa na to, że żadne ważne informacje nam nie umkną. Jeśli będziemy mieli jakiekolwiek wątpliwości, zawsze warto o nie dopytać, tak abyśmy mieli pewność, że wszystko zostało nam odpowiednio wyjaśnione. Nie mniej, warto już wcześniej się zorientować, w jakich przypadkach to nasze odszkodowanie, może do nas w ogóle nie trafić.

Przede wszystkim może się tak zdarzyć, że ubezpieczając samochód, nie otrzymamy odszkodowania, jeśli przyczyniliśmy się do zanieczyszczenia albo skażenia środowiska. Nie mamy również co liczyć na uzyskanie pieniędzy z ubezpieczenia, jeśli szkody powstały w wyniku kierowania samochodem przez osobę, która nie miała do tego niezbędnych uprawnień. Kolejną taką sytuacją będzie ta, gdy dopuściliśmy się rażącego niedbalstwa albo uciekliśmy z miejsca zdarzenia.

Warto mieć świadomość, kiedy nie otrzymamy odszkodowania, tak aby w miarę możliwości wystrzegać się takich sytuacji.

Nie tylko przy ubezpieczeniu samochodu

Warto wiedzieć, że jeżeli będziemy mieli ubezpieczenie na życie i zdrowie, swoje albo swoich bliskich, to tam również będzie znajdowała się informacja, kiedy tego odszkodowania możemy nie otrzymać. Tak jak chociażby w sytuacji, kiedy umrzemy na chorobę, która zaczęła się rozwijać przed podpisaniem takiej umowy, a fakt że wcześniej o niej nie wiedzieliśmy, nie będzie miał tutaj żadnego znaczenia.

Dodatkowo jeszcze trzeba wiedzieć, że jeśli uprawiamy jakieś ekstremalne sporty, to również może się okazać, że nie otrzymamy odszkodowania albo uzyskamy je w znacznie niższej kwocie. Musimy dokładnie wiedzieć, jakie sytuacje wykluczają możliwość otrzymania przez nas odszkodowania. Im lepiej będziemy je znali, tym lepiej będziemy wiedzieli, jakich sytuacji unikać, aby zmniejszyć ryzyko, że w razie czego, to odszkodowanie nie zostanie nam wypłacone.

Takich sytuacji jest sporo, więc czasami naprawdę trzeba uważać.