G.S.pl

Rozsądne gospodarowanie zasobami
Akcesoria sportowe – jak wybrać matę do jogi?

Joga to w ostatnich latach bardzo popularne zajęcie – nie ma się jednak czemu dziwić. W zasadzie każdy z nas może zostać joginem. Wiele osób zaczyna ćwiczyć jogę ze względów zdrowotnych, inni z kolei chcą w ten sposób zadbać o swoją sylwetkę. Niezależnie od powodu, praktykowanie jogi niesie ze sobą pewien wymóg odpowiedniego przygotowania się do treningów. Jednym z najważniejszych akcesoriów, o które należy zadbać jest oczywiście mata do jogi.

Niektórzy korzystają z tych, które to znajdują się na przykład w klubach fitness, choć nie zawsze jest to dobre rozwiązanie, przede wszystkim ze względu na aspekt higieniczny. Dodatkowo, kupując własną matę możemy dopasować ją do swoich potrzeb i postawić na konkretny model pod względem szerokości, grubości czy materiału wykonania. Początkujący zawsze zastanawiają się jednak nad tym, na co tak właściwie zwrócić uwagę oraz jak wybrać matę do jogi. Jest to z pewnością bardzo istotna kwestia, bo zły zakup może koniec końców zniechęcić nas do dalszych ćwiczeń. Koniecznie należy więc zadbać o to, aby nasze treningi jogi były jak najbardziej bezpieczne oraz komfortowe.

Ważnym aspektem jest na przykład grubość maty do jogi. Grubsza mata (powyżej 3,5 milimetra) zapewnia większy komfort, szczególnie wśród osób szczupłych. To również dobra izolacja od podłoża oraz większą wytrzymałością, natomiast z drugiej strony im cięższa mata, tym ciężej będzie nam ją transportować. Dodatkowo, grubsze maty do jogi charakteryzuje też z reguły nieco większa cena niż w przypadku tych cienkich.

Kupujesz matę do jogi? Na to zwróć uwagę!

Wiemy już, czym cechują się grube maty do jogi.

A co z tymi cienkimi, które mają poniżej 3,5 milimetra grubości? Doskonale nadają się one do praktykowania pozycji stojących, trochę mniej sprawdzają się za to przy ćwiczeniach leżących. Z drugiej strony, cienka mata to także duży komfort, jeśli chodzi o transport oraz przechowywanie – jest ona bowiem lekka i zajmuje mało miejsca. Sami musimy więc odpowiedzieć sobie na pytanie, które aspekty odgrywają dla nas większą rolę. Jest też jeszcze kilka innych parametrów, o których należy pamiętać przy okazji zakupu maty do jogi – będą to między innymi materiał czy wskaźnik antypoślizgowy. W tym drugim przypadku chodzi przede wszystkim o dobrą przyczepność, która minimalizuje ryzyko kontuzji podczas treningów.

Oczywiście sama mata to jednak nie wszystko, czego potrzebujemy do uprawiania jogi. Bardzo ważny jest także odpowiedni strój, który zagwarantuje nam swobodę ruchu. Warto również pomyśleć o dodatkowych akcesoriach jak na przykład pokrowiec na matę do jogi, dzięki czemu dużo łatwiej będzie nam transportować sprzęt – tym bardziej, jeśli uprawiamy jogę „na mieście”, czyli w klubie fitness albo centrum jogi. Taki pokrowiec to sposób na właściwe zadbanie o naszą matę – podobnie jak odpowiednia konserwacja oraz czyszczenie, dzięki czemu mata do jogi posłuży nam przez dłuższy czas. Tylko niektóre maty nadają się do czyszczenia w pralce – zdecydowana większość wymaga nieco bardziej specjalistycznych sposobów.