G.S.pl

Rozsądne gospodarowanie zasobami
Najważniejsze elementy odzieży BHP – przegląd

Bezpieczeństwo w pracy to podstawa. Każdy pracodawca powinien więc w odpowiedni sposób zadbać o to, by jego pracownicy mogli czuć się właśnie bezpiecznie. W związku z tym konieczna jest inwestycja w odzież BHP, która ma za zadanie zagwarantowanie bezpieczeństwa dla pracowników. Taka odzież wymagana jest w wielu różnych profesjach – niekiedy wręcz trudno sobie wyobrazić, by pracownik mógł wykonywać swoje obowiązki bez odpowiedniego stroju, obuwia czy sprzętu ochronnego. Dotyczy to wszystkich tych osób, które na co dzień pracują w warunkach niebezpiecznych dla zdrowia czy wręcz życia, a więc na przykład strażaków. O właściwy strój ochronny powinni zadbać także ci, którzy narażeni są na kontakt z niebezpiecznymi substancjami bądź na uszkodzenia mechaniczne. Jak więc widzimy, jest to bardzo szeroka grupa zawodów – odzież BHP jest niezwykle ważna i powinna być pewną podstawą. Jedną z pierwszych rzeczy, o jakie pracodawca powinien zadbać. Warto przy tym pamiętać, że sama odzież musi być także odpowiednio dopasowana do pracownika – tak, aby nie była zbyt duża bądź zbyt mała. Z jednej strony powinna ona zapewniać bezpieczeństwo, ale z drugiej strony nie może przy tym wpływać na wygodę pracownika. To może bowiem odbić się na efektywności pracy – w wielu przypadkach źle dobrana odzież może utrudnić wykonywanie obowiązków, dlatego też tak ważne jest, by w proces wyboru zaangażować pracowników.

W ten sposób będziemy mieli pewność, że ubrania ochronne rzeczywiście będą w stu procentach spełniać swoje zadanie. Dlatego polecam tą odzież robocza.

Co składa się na odzież ochronną i roboczą?

Elementy, które wejdą w skład odzieży ochronnej i roboczej, zależą przede wszystkim od rodzaju wykonywanej pracy. Inny sprzęt ochronny będzie na wyposażeniu strażaka, a zupełnie inny wejdzie w skład wyposażenia osoby pracującej na przykład w laboratorium. Nie ma jednak żadnych wątpliwości, że pracodawca jest w stanie przygotować swoich pracowników do pracy w zasadzie w każdych warunkach, gdyż może bez większego problemu znaleźć bardzo szeroki wybór wszystkich elementów odzieży BHP. Będą to więc przede wszystkim:

 • okulary ochronne,
 • maski,
 • gogle,
 • rękawice,
 • obuwie,
 • spodnie,
 • bluzy,
 • kamizelki,
 • kombinezony,
 • czapki,
 • kaski.

Sam wybór poszczególnych elementów zależy właśnie od profilu pracy. Niekiedy najważniejsze będzie to, aby zapewnić bezpieczeństwo dróg oddechowych (w tym celu sprawdzą się na przykład maski), a kiedy indziej zdecydowanie ważniejszym aspektem będzie ochrona głowy (do tego posłużą czapki oraz kaski). Stawiając na konkretne elementy nie warto kierować się ceną – jest to najmniej ważny aspekt, gdyż na bezpieczeństwie pracowników nie należy oszczędzać. Zamiast tego warto stawiać na dobrej jakości artykuły BHP od renomowanych producentów, dzięki czemu zyskamy pewność, że nasi pracownicy rzeczywiście są ubezpieczeni podczas wykonywania swoich obowiązków. Pamiętajmy przy tym, że ubrania czy sprzęt ochronny powinny być tylko niebezpieczne, ale też wygodne i proste w użyciu oraz funkcjonalne. Wtedy najlepiej będą spełniać swoje zadanie.