G.S.pl

Rozsądne gospodarowanie zasobami
Wyjątek dla wegetarianina
poradnikedukacyjny.waw.pl

Czy wegetarianin może zabić zwierzę i je zjeść? Odpowiedź zapewne Cię zaskoczy, bo brzmi ona:tak, może. Wegetarianizm jako filozofia w większości przypadków dopuszcza wyjątek. Co nim jest? Warunek przetrwania.

Jeśli skonsumowanie zwierzaka jest niezbędne w danej sytuacji do przetrwania, to nawet wegetarianin może upolować zwierzynę i ją skonsumować. Wegetarianie uważają, że zwierzęta czują cierpienie podobnie jak człowiek. Cierpią więc również wtedy, kiedy prowadzi się hodowlę w nieodpowiednich warunkach lub zabija w niehumanitarny sposób.

Co więcej, wiele zwierząt zdaje sobie sprawę z tego, że niebawem mogą być zabite. Gdy widzą, jak znikają kolejni członkowie stada, odczuwają duży stres i przeczuwają rychły koniec. Wegetarianie nie zgadzają się na takie traktowanie zwierząt, ponieważ zabijanie ani trzymanie drobiu, bydła czy trzody chlewnej nie jest konieczne.

Na dobrą sprawę społeczeństwo mogłoby zrezygnować z tego rodzaju pożywienia. Natomiast zwierzęta zabijają siebie nawzajem właśnie dla przetrwania. Dlatego, jeśli u człowieka też pojawi się taki warunek, zgodnie z wegetariańską etyką człowiek ma prawo zabić zwierzę.

Studia dietetyczne w Poznaniu