G.S.pl

Rozsądne gospodarowanie zasobami
PMI – co to takiego?

Często przy okazji podawania do publicznej wiadomości informacji gospodarczych specjaliści posługują się pojęciem PMI. Większość z nas nie orientuje się, co ten skrót może oznaczać. Potrafią go rozszyfrować jedynie specjaliści.

PMI pochodzi od trzech angielskich słów: purchasing managers’ index. Warto wiedzieć, że jest to wskaźnik, który pokazuje, jak ma się aktywność gospodarcza w sektorze produkcji w danym państwie. I tak co jakiś czas podaje się do wiadomości wielkość PMI dla Polski.

Jak określa się wielkość PMI? Otóż ten wskaźnik aktywności gospodarczej jest określany na podstawie ankiet. Specjalnie przygotowane ankiety wysyła się do menadżerów z sektora produkcji właśnie. Taka metoda pozwala ustalić, jak aktywność w danym okresie zmieniała się.

Czasem wartość wskaźnika zmienia się nieznacznie, jednak są też takie momenty, kiedy zmiana jest naprawdę dostrzegalna i bardzo druzgocąca. Ma na to wpływ wiele czynników, a przede wszystkim sytuacja na rynku gospodarczym. Dla osób prężnie działających w sektorze produkcji to bardzo ważny wskaźnik.

https://www.relpol.pl/Produkty/Przekazniki-Przemyslowe/Przekaznik-R15-3P