G.S.pl

Rozsądne gospodarowanie zasobami
Koncerny zagarniają rynek
www.wydminy.info.pl

Kapitał prywatny, który jest rozgrywającym w naszym przemyśle spożywczym to jedno, ale ten medal ma dwie strony. Po jednej mamy polskich właścicieli i rodzime grupy kapitałowe, które starają się budować silną pozycję swoich marek.

Po drugiej stronie mamy z kolei wielkie koncerny o międzynarodowym zasięgu, które bardzo skutecznie zawojowały nasz rynek i mają na nim globalnie patrząc dominującą pozycję. Branża spożywcza jest w tym zakresie świetnym przykładem.

Spójrzmy chociażby na kultowe polskie marki, które miały się doskonale jeszcze w latach PRL-u i wówczas stanowiły własność państwa. Winiary czy Amino były i są pożądane przez miliony klientów.

Jednak tylko część z nich wie, że obie marki są dziś własnością gigantów przemysłu spożywczego z zagranicy. Takich przykładów mamy więcej.

Rzecz jasna nie tylko polskiego rynku dotyczy to zjawisko – w innych krajach także znajdziemy marki lokalne, mające status wręcz narodowych, które od dawna są pod kontrolą koncernów. Dla mniejszych podmiotów stanowi to poważny problem.