Afryka w systemie kolonialnym

Afryka w systemie kolonialnym

Jednym z kluczowych ogniw kolonializmu w wykonaniu Europejczyków był kontynent afrykański. Od początku krył on w sobie wiele tajemnic i był szalenie kuszący z punktu widzenia zdobywców, którzy chcieli dowiadywać się czegoś nowego o świecie i ten świat sobie podporządkować. Czarnoskóre plemiona były zjawiskiem fascynującym, a wizualna odmienność ludów z głębi Afryki zaskakiwała, ale też wzbudzała niechęć.

Uznano dość zgodnie, że czarni ludzie nie mają tej samej godności, co biali – jako przedstawiciele prymitywnych plemion, które nie były w stanie wytworzyć zaawansowanej cywilizacji. To dało początek niewolnictwu i rozlicznym prześladowaniom, które były realizowane na polu afrykańskim, a także poza Czarnym Lądem. Niewolnicy bowiem trafiali zarówno do Stanów Zjednoczonych, gdzie wykorzystywano ich głównie do prac fizycznych i rolniczych, ale także do Europy, gdzie pracowali w tym samym charakterze, a także jako służba domowa.

Po II wojnie światowej kolonializm formalnie skończył się, czego efektem był między innymi wysyp niepodległych państw w Afryce.