G.S.pl

Rozsądne gospodarowanie zasobami
Ubezpieczenie samochodu

W Polsce jednym z obowiązkowych ubezpieczeń, które należy posiadać mając własny samochód jest OC. Regulacje, które go dotyczą znajdziemy w Ustawie o obowiązkowych ubezpieczeniach. Czym ono dokładnie jest i co gwarantuje?

OC komunikacyjne – dawka wiedzy w pigułce

OC komunikacyjne jest ubezpieczeniem, które obejmuje wszelkie szkody, jakie kierowca może wyrządzić innemu właścicielowi auta. Dotyczy to również czynności, które podejmujemy wchodząc i wychodząc z pojazdu. Niestety wiele osób pomija ten fakt i błędnie zakłada, że OC komunikacyjne chroni ich tylko w czasie prowadzenia samochodu.

Istotne jest to, że zakup tego ubezpieczenia powinien być dokonany przy rejestracji samochodu. Jego kwota będzie uzależniona głównie od wieku auta i pojemności, którą ma jego silnik. Można liczyć na otrzymanie zniżki na składki ubezpieczeniowe, gdy podczas pierwszego okresu nie będziemy zmuszeni skorzystać z ubezpieczającej nas kwoty. Brak dokonania ubezpieczenia może sporo kosztować i przysporzyć problemów, dlatego lepiej jak najszybciej go dokonać dla oszczędności czasu, nerwów i własnego kapitału. Jazda nieubezpieczonym samochodem to ryzyko, które jeszcze nikomu się nie opłaciło! Aby posiadać zabezpieczenie, gdy to naszemu pojazdowi zostanie wyrządzona szkoda należy także wykupić Autocasco.

Jest to drugi rodzaj ubezpieczenia. Jednakże nie zostaje wymienione wśród obowiązkowych i jest zupełnie dobrowolne. Oznacza to, że nikt nikogo nie jest w stanie zmusić do jego wykupienia. Mimo to jest ono polecane, bowiem polisa zostaje wypłacana nie tylko przy uszkodzeniu samochody, lecz też przy jego ewentualnej kradzieży. Dodatkowe pieniądze w takiej sytuacji mogą okazać się zbawienne.

Dlatego nawet, gdy uważamy iż nic nam nie grozi na drodze to lepszym wyjściem jest posiadanie zabezpieczenia w postaci obu opisanych powyżej polis.

Adwokat Anna Chrońska z Warszawy ubezpieczenie kredytu kupieckiego broker Szczecin