G.S.pl

Rozsądne gospodarowanie zasobami
Niewolnictwo – drugi grzech Amerykanów
www.kobiecyswiat.com.pl

Wątek związany z pracą niewolniczą pojawiał się już we wcześniejszych wpisach. Trzeba zatem wspomnieć o państwie, które w tym zakresie zapisało się w dziejach świata bodaj w najgorszy sposób. Stany Zjednoczone jako pierwsze i chyba jedyne na taką skalę zaczęły wykorzystywać czarnoskórych mieszkańców Afryki pod kątem własnej wygody i działalności gospodarczej.

Zwłaszcza z zachodniej części kontynentu afrykańskiego zaczęto sprowadzać do USA tysiące niewolników, którzy zamykani w klatkach jak zwierzęta statkami byli transportowani do miejsca przeznaczenia. Niewolników kupowano i kierowano do prac na plantacjach bawełny, tytoniu oraz do innych miejsc. Część, zwłaszcza kobiety, były angażowane jako służba domowa.

Status czarnych osób w USA tamtych czasów był nie do pozazdroszczenia. Nie mogli liczyć na żadną ochronę prawną przysługującą białym ludziom. Byli zdani wyłącznie na łaskę i niełaskę swoich panów, którzy rzadko kiedy okazywali się ludzcy i empatyczni.

Dramaty tamtych lat są jednym z uzasadnień współczesnej polityki socjalnej w USA, która otacza szczególną opieką czarnych.