G.S.pl

Rozsądne gospodarowanie zasobami
Jak zgłosić szkodę?

Nie ulega wątpliwości, że jedną z częściej zgłaszanych szkód, o których słyszy ubezpieczyciel, są szkody w wyniku których dochodzi do uszkodzenia samochodu. Dlatego też warto wiedzieć, w jaki sposób powinniśmy je zgłaszać, tak aby w jak najkrótszym czasie ubezpieczyciel otrzymał wszystkie niezbędne informacje i żebyśmy mieli szansę w stosunkowo krótkim czasie otrzymać pieniądze z ubezpieczenia. Dlatego też, warto zawczasu się dowiedzieć, jakie kroki powinniśmy tutaj podjąć, tak abyśmy mieli pewność, że wszystko faktycznie zakończy się w taki sposób jak powinni.

Na to trzeba zwrócić uwagę

Na samym początku powinniśmy ustalić czy doszło do kolizji drogowej czy do wypadku, bo od tego będzie zależało nasze późniejsze postępowanie. Jeśli nie ma rannych, nie była potrzebna pomoc pogotowia, a uszkodzeniu uległ tylko samochód, to wówczas mówimy o kolizji. Jeśli jednak ktoś w tym zdarzeniu ucierpiał i konieczna była interwencja pogotowia, to wówczas mówimy o wypadku.

W tym drugim przypadku musimy wezwać policję, ona ustali co się wydarzyło i ustali, kto jest sprawcą całej tej sytuacji. Co więcej, policja przygotuje notkę odnośnie całej tej sytuacji, a dzięki niej łatwiej będzie nam się ubiegać o odszkodowanie od ubezpieczyciela sprawcy całego zdarzenia. W przypadku kolizji nie musimy wzywać policji i możemy się porozumieć polubownie co do rozwiązania problemu.

Ale jeśli chcemy się zgłosić do ubezpieczyciela, aby pokrył szkody, to musimy mieć oświadczenie sprawcy i poszkodowanego, tak aby nic nie budziło wątpliwości ubezpieczyciela, czy faktycznie wypłata tego odszkodowania się należy.

Kiedy zgłosić?

Jeśli doszło tylko do kolizji, a my możemy udać się w dalszą drogę, to tak naprawdę możemy ubezpieczycielowi zgłosić szkodę w dogodnym dla nas momencie. To oznacza, że możemy to zrobić przez specjalną infolinię, albo możemy wypełnić odpowiednio przygotowany formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej naszego ubezpieczyciela.

Dodatkowo jeszcze możemy do niego napisać wykorzystując do tego czat, który również znajdziemy na jego stronie. Ale jeżeli mamy blisko, to możemy naszą szkodę zgłosić również osobiście w oddziale firmy. To jaką formę zgłoszenia ostatecznie wybierzemy, będzie zależało tylko i wyłącznie od nas.

To nam ma być wygodnie i to nam, tego typu zgłoszenie powinno sprawiać jak najmniej problemów. Jeżeli dopełniliśmy już wszystkich formalności i zgłosiliśmy szkodę, to nie pozostanie nam już nic innego, jak czekać na rozpatrzenie naszego wniosku. Wówczas również otrzymamy odpowiedź, czy odszkodowanie zostanie nam udzielone, a jeśli tak, to w jakiej kwocie.